POILSIS ŠALIA BASEINO ARBA ANT ŽALIO STOGO

article

 

Ką būtent įsirengti šalia savo sodybos, patarti keblu – reikėtų įsiklausyti į kiekvieno iš Jūsų poreikius. Vieni nori sode sėdėti terasoje ar pavesinėje, gurkšnoti arbatą ir tingėti, kiti įsirengia vandens sodą ir aplinariumą, kad galėtų džiaugtis vandens čiurlenimu ir gėlių kvapais, o treti nori turėti kuo daugiau erdvės ir renkasi sodrią žolę su keliais įspūdingais augalais. Beje, naujų sodybų šeimininkai dažnai nori sukurti aplinką, kuriai reikėtų minimalios priežiūros. Tai – viena iš priežaščių, kodėl daržininkystei ir gėlynams mūsų sodybose lieka vis mažiau vietos. Bet kuriuo atveju kuriant sodybos aplinką būtiną pradėti nuo išsamaus projekto ir tikslios vizualizacijos, kad būtų galima planuoti išlaidas ir žinotumėte savo galimybes ateityje.

 

Sodininkystė vandens soduose

Viena sudėtingiausių, o tuo pačiu įdomesnių sodininkystės rūšių – vandens sodai. Pastaraisiais metais tai yra viena populiariausių sodininkystės formų ne tik Europoje, bet ir Lietuvoje. Ištobulintos technologijos ir šiuolaikinės medžiagos leidžia padaryti viską, ko tik širdis geidžia – tvenkinį, baseiną, kaskadą, upelį ar fontaną. Vandens sodai ne tik teikia prieglobstį vandens augalijai ir gyvūnijai, bet yra ir puiki poilsio vieta paukščiams ir kitiems gyvūnams, kurie naikina sodo kenkėjus. Be to, jie sukuria geresnį aplinkos mikroklimatą.

Įdomi naujovė - žali stogai

Esu įsitikinęs, kad didžioji dalis sodybos šeiminkų į ant stogo augančią žolę žiūri skeptiškai. O be reikalo. Kai kuriose Skandinavijos vietovėse nė nepatvirtinsi namo projekto, jeigu jame nebus apželdinto stogo. Mano nuomone, didelę klaidą daro žmonės, ypač gyvenantys miestuose, įsirengdami ant namų stogų sintetines terasas. Natūralumas visada mielesnis akiai nei nuobodūs tradiciniai stogai. Žalias stogas susilieja su aplinka, namas tampa natūralesnis ir įspūdingesnis. Karštą vasaros dieną toks stogas neįšyla. Įsivaizduokite, kaip gražu ir ramu bus, kai ant stogo žaliuos veja, skraidys paukšteliai ir drugeliai.

Apželdinimo būdai

Stogų apželdinimo būdų būną įvairių. Jeigu vieta miškinga, su pavėsiu, žolė arba kiliminiau augalai netiks. Reikės rinktis įvairių rūšių samanų kilimą, kuriame rudeniop galbūt net išdygs valgomų grybų. Jei vietovė atvira, galima rinktis žydinčią pievą, žolę ar kiliminius augalus. Dažnai sklypų savininkai dvejoja apsispręsdami, nes bijo sudėtingos priežiūros. Iš tiesų šlaitinio stogo šienauti nereikia – jis turi būti natūralus kaip ir žydinti nešienaujam pievą. Jei stogą norisi labiau išryškinti, suteikti jam atspalvių, reiktų rinktis žemaūgius kiliminius augalus, pavyzdžiui, perkūnropes, čiobrelius, šilokus, vanages, žemuoges, viržius. Pats žalio stogo įrengimas reikalauja specialių žinių, tad savomis jėgomis to imtis nepatarčiau. Jeigu stogo konstrukcija bus profesionali, o panaudotos izoliacinės dangos – kokybiškos, toks stogas tarnaus ilgiau nei kiti. Taip yra todėl, kad medžiagų ilgaamžiškumą sąlygoja ultravioletiniai spinduliai, o šiuo atveju medžiagos yra po velėna, savotiškoje ramybės zonoje. Pats stogo įrengimas yra brangesnis nei paprasto, bet ar jis to nevertas?

Tinkamai subalansuoto tvenkinio priežiūra yra nebrangi ir nereikalaujanti didelių pastangų.

Jeigu norite daugiau sužinoti apie pagrindinius vandens sodų įrengimų principus, augalus bei žuvis ir tolimesnę priežiūrą SKAITYKITE ČIA