GYVOJI SODO DVASIA

article

 

 

Kaip radome pradžioje...

Ne kiekvienas sodo elementas taip džiugina akį ir užburia sielą, kaip saulėje tvfiskančio tvenkinio paviršius ir per spalvotus akmenis srovenantis vanduo... Prieš keletą šimtmečių (XVIIIa. viduryje) žymus Prancūzų sodų kūrėjas Buaso (Boyceau) vandens telkinius vadino gyvąja sodo dvasia. Vanduo - tai stichija kupina dinamikos, garsų ir šviesos blyksnių, todėl jis nuo seno buvo ir ateityje išliks pačiu gražiausiu ir įdomiausiu aplinkos elementu!

Vandens sodai yra viena iš nuostabiausių ir sudėtingesnių sodininkystės rūšių, bet siekiant norimo rezultato visų pirma reiktų pradėti nuo teisingo techninių sprendimų pasirinkimo, kad išvengtumėte bereikalingų išlaidų, o vėliau užsiimtumėte tik kūryba.Kaip namas turi projektą, taip projektą turi turėti ir jūsų būsto aplinka.Tai leis matyti viziją, įvertinti tam tikrus niuansus, be to žinosite realias sąnaudas.Šaunu, jei jūsų sklype yra aukšti gruntiniai vandenys, tai iš ties „atpigina" ir supaprastina vandens sodo įrengimą,bet jei to neturite, o dažniausiai taip ir būna, tvenkinį teks įrengti su izoliacine plėvele. Tačiau ji yra barjeras deguonies patekimui į vandenį, vandens augalų sodinimui, toks vandens telkinys - tarsi „akvariumas" tik žymiai blogesnėmis sąlygomis. Tad norint kad toks tvenkinys būtų skaidrus ir be nepageidaujamo kvapo, teks įvertinti daug niuansų, kuriuos čia ir panagrinėsime.

Vietos parinkimas

Pradedant dirbtinio dekoratyvinio tvenkinio reljefo formavimo darbus,labai svarbu parinkti tinkamą vietą ir suprojektuoti formą, pagal galimybes numatyti gėlavandeniams augalams tam tikras įdubas, kur bus juos galima vėliau susodinti į didesnes talpyklas nei pirkote su augalais. Pats tvenkinys turėtų būti bent 1 metro gylio. Projektuojant tvenkinius, reikia vengti atvirų saulėtų vietų ir šalia esančios lapijos, miško. Jei neįmanoma parinkti kitos vietos, tvenkinį nuo saulės rekomenduotina apsaugoti aukštesniais spygliuočiais medžiais, kad mestų šešėlį ant tvenkinio bent 3 val. dienoje. Juodą izoliacinę plėvelę reikia iškloti akmenimis arba padengti natūraliu žvirgždu. Jei šalia daug lapijos, patartina artėjant rudeniui dugne patiesti smulkų tinklelį, kurio pagalba bus paprasta pašalinti lapus arba vandenį reguliariai valyti tam pritaikytomis priemonėmis.

Kai statome namą, daug laiko skiriame projektui, detalėms. Lygiai taip pat turime skirti laiko ir projektuoti savo namų lauko aplinką, tik taip jausime didžiausią pasitenkinimą!

Kad vanduo būtų skaidrus 

Svarbi sąlyga dirbtinio tvenkinio vandens skaidrumui palaikyti - vandens cirkuliavimas ratu. Negalima palikti „negyvų zonų", turi būti pagal situaciją įrengta vamzdynų sistema, kuri leis vandeniui cirkuliuoti iki tolimiausios tvenkinio vietos. Jei tai mažytis vandens tvenkinys, rekomenduotina įsirengti vandens kaskadas,upelį ar pan. To dažniausiai būna maža, ypač jei ketinama užveisti pagrindinius vandens 'teršėjus" - žuvis.Kadangi dirbtinis tvenkinys dažnai turi mažai augmenijos, tai atitinkamai mažai atiduodama ir deguonies į vandenį. Deguonis yra labai svarbus veiksnys vandens kokybės gerinimui, balansavimui, tad būtina įsirengti deguonies ajeravimo sistemą tvenkinio dugne, kad palaikyti gerųjų bakterijų gyvybingumą, kurios kovoja ir naikina fosforo, nitratų ir daugybę kitų žalingų junginių florai ir faunai. Deguonies prisodrinimo įrenginys taip pat greičiau pašalina puvimo metu išsiskiriančius junginius, be to tai puiki galimybė žuvis išsaugoti ir žiemą, nes šie įrenginiai pritaikyti nepertraukiamam darbui iki - 38C°. Kita svarbi sąlyga tvenkiniui, vandens filtrai. Tai ypač dekoratyviniam svarbu jei ketinama tvenkinyje užveisti žuvis ar net įsirengti kombinuotą maudymosi baseiną. Filtravimo sistemų būna įvairių: slėginių talpų ir atviro tipo, su „UV"(ultravioletinėmis) lempomis ir be jų, su aktyviojo akmens „Zeolito" užpildu ir be jo, tad čia neapsieisite be specialisto patarimų.

Bakterijos tvenkiniui

Tvenkinio įrengimas - tarytum mažytis eksperimentas, praleidus kokią svarbią detalę mes pradžioje galime ir nepasiekti reikiamo rezultato, o jei tvenkinys nedidelis, seklus ir saulėtoje vietoje, tai iš vis labai sudėtinga. Tiesa šiuo metu yra daug „pagalbininkų", parduodamos labai geros kokybės veiksmingos gyvosios bakterijos, kurios pažaliavusį vandenį praskaidrina, naikina chloro molekules, fosforo, nitratų junginius,sunkiuosius metalus - varį, cinką ir pan., taip pat apsaugo žuvų gleivę ir maitina jas, saugo nuo ligų ir net naikina siūlinius dumblius. Bet nepamirškime, kad užveistos gyvosios bakterijos veiksmingiausiai veikia tik tada, kai dirbtiniame tvenkinyje veikia deguonies sistema. Ir nepamirškite vandens augalų, tai labai svarbus akcentas jūsų namų oazėje. Augalai ne tik puošia vandens telkinius, bet tam tikros rūšys gėlavandenių augalų yra tikri vandens sanitarai. telkinys be augalų kaip sodas be žolės!
 

SUSISIEKIME IR MES JUMS PADĖSIME SUPROJEKTUOTI IR ĮRENGTI PUIKŲ DEKORATYVINĮ TVENKINĮ!

Pilną straipsnį RASITE ČIA